Vážení návštěvníci, V pondělí 30.4. a 7.5.  máme zavřeno, otevíráme od 1.5. úterý dle návštěvní doby. Hradní kavárna a cukrárna je již otevřena. VOLNÁ MÍSTA: na měsíce květen až září 2018 hledáme průvodce/průvodkyni na pracovní smlouvu (stravenky, ubytování zdarma, plat dle platných tarifů), podrobné informace rádi sdělíme. Dále hledáme průvodce na měsíc červenec - vhodné pro studenty. Od 1. července 2017 jsme pro vás vůbec poprvé v historii otevřeli expozici hradního pivovaru - prohlídka bez průvodce je začleněná do II. okruhu "vstup do hradu" a vstupné je také zahrnuto v ceně vstupného na okruhy I., III. a IV. jste srdečně zváni. Jsme mezi prvními památkami v republice, které zavedli prodej nového typu vstupenek velikosti kreditní karty, které se mohou stát sběratelským artiklem.

Stručná historie hradu

Bítov založil český kníže Břetislav I. nad soutokem řek Želetavky  a Dyje kolem roku 1055 v místě původního hradiska. Hrad ovládal velkou část jihozápadní Moravy a byl královskou pevností chránící jižní hranici státu před vpády z Rakous. Vystřídaly se zde rody Lichtenburků (1307–1572), kteří budují kamenné opevnění s věžemi, a Jankovských z Vlašimi (1612–1755), kteří přestavují hrad v duchu renesance a zakládají hradní zbrojnici. Dalším rodem jsou Daunové (1755–1904), za nich hrad dostává dnešní novogotickou podobu. Nejznámější z nich, Leopold hradbě Daun, držitel Řádu zlatého rouna a polní maršálek Marie Terezie. Následovali Haugwitzové z Náměště nad Oslavou (1904–1906), dědicové Daunů. Většinu zděděného majetku stěhují z Bítova právě na Náměšť nad Oslavou. Posledním majitelem byl baron Jiří Haas z Hasenfelsu (1912–1945), majitel porcelánky Haas a Czjzek ve Slavkově u Karlových Varů a zakladatel jedné z prvních soukromých ZOO u nás. Obohatil hradní zoosbírky o 49 kusů vycpaných psů, největší sbírku svého druhu na světě.

Více o hradu

SLEDUJTE NÁS

SPONZOŘI HRADU

Obec Bítov, Camp Bítov, Restaurace a penzion Rumburak Bítov, Restaurace a penzion U Tesařů Bítov, Vápenka Zblovice, Romana Bayerová Znojmo, Radka Procházková - Znojmo, Lesy ČR