Výstavy z historie i moderního umění v roce 2019

Účastí na vernisáži výstav návštěvníci souhlasí s možností pořízení fotografií a filmových záznamů zaměstnanci hradu při vernisáži a s jejich možným zveřejněním při propagaci hradu a na webových stránkách, plakátech a veřejných sítích.

HRAČKY ZA TOTÁČE ANEB JAK SI HRÁLY HUSÁKOVY DĚTI  - Výstava ukáže návštěvníkům s čím, vším jsme si hrávali před revolucí. Hračky a stavebnice z 50. až 80. let. V části výstavy bude také dětský koutek, kde si budou moci děti spolu se svými rodiči některé hračky vyzkoušet. Vstupné je zahrnuto ve vstupném na okruhy č. I. až IV. v otevírací době hradu.  Termín otevření: od 1. 5. do 30. 9. 2019.

Naše výstava přináší vzpomínání na dobu pro někoho ne tak vzdálenou, ale pro dnešní děti už historickou. A pro ty, kteří v době reálného socialismu prožívali své dětství a mládí, je návratem do doby, kdy zábava, život i vkus byly organizované a centrálně plánované. Kdy besídky ve školkách a školách připomínaly stranické agitky, kdy se nedalo téměř nic sehnat, a na všechno se stály dlouhé fronty. Stálo se před Mototechnou, Jednotou, ale i před papírnictvím nebo před hračkářstvím.

Po čem toužily československé děti v uplynulých desetiletích? Co pro ně rodiče sháněli pod stromeček? Přes nedostatek možností a často i materiálu, se našli výrobci, kteří s velkou dávkou nadšení, vynalézavosti a důmyslu dokázali zaujmout nejmenší zákazníky.

Nedostupné výstřelky nejmodernější techniky ze zahraničí se dařilo nahrazovat díky vynalézavosti nadšenců a vznikaly tak naprosto originální hračky „made in Czechoslovakia“.

Zajímavé příběhy různých výrobků dokazují, že je na co vzpomínat. Nostalgická cesta padesátými až osmdesátými lety nám připomene kouzelný svět našeho dětství. Dobu, kdy (alespoň se nám to dnes zdá)si lidé byli mnohem blíž. Nehledělo se na značkové oblečení-to neměl nikdo, neřešily se jen peníze, ty nebyly…Ale také se nemuselo žít na duh a vyrovnávat se s nadbytkem. Co lidé dostali nebo sehnali, toho si daleko víc užívali. Nebylo by na škodu si ten pocit štěstí a spokojenosti s málem připomenout a zkusit si ho do našich srdcí vrátit.

FOTOKLUB ZNOJMO a 17. ročník Moravskoslezkého mapového okruhu – výstava fotografií. Od 1. května do 30. září 2019 v divadelním sále hradu. Vstupné je zahrnuto ve vstupném na okruh č. I. až IV. v otevírací době hradu. Termín otevření: od 1. 5. do 30. 9. 2019.

Výstava fotografií Fotoklubu Znojmo a 17. ročníku Moravskoslezkého mapového okruhu bude prezentovat fotografie jednotlivých členů fotoklubu Znojmo a současně nejlepší fotografie z výše uvedené fotografické soutěže.

Fotoklub Znojmo z.s.                                                      http://www.fotoklubznojmo.com/

Fotoklub Znojmo je skupina lidí, kterou v současnosti tvoří 3 ženy a 13 mužů. Jsou mezi námi lidé velmi různých profesí - dělníci, inženýři, lékaři, magistři, podnikatelé, úředníci - a také různých věkových skupin, kteří mají rádi fenomén fotografie a jsou ochotni věnovat značnou část svého volného času fotografování.

Fotoklub se pravidelně, jednou týdně, schází a probírá otázky spojené nejen s fotografováním, uměleckou tvorbou či technickým zpracováním velkoformátových fotografií, ale též hodnotí fotografie z mapových okruhů a vlastní tvorby. Diskuse je často nad tématy souvisejícími nejen s tvorbou fotografií a jejich výtvarnou podobou, ale probírají se i jiná důležitá životní témata.

Nedílnou částí činnosti jsou minimálně dvakrát do roka společné 2-3 denní výlety do různých koutů republiky, kde se nejen fotografuje, ale také probíhají setkání s fotografy jiných fotoklubů. Udržujeme těsné přátelské vztahy též s fotokluby z Jihlavy, Brna, Ostravy a Otrokovic, se kterými často organizujeme společná setkání.

Fotoklub se účastní soutěží v tzv. mapových okruzích. Každý fotoklub zhotoví soubor 15-ti velkoformátových fotografií, které tvoří uvedenou mapu. Tato mapa potom koluje po celé republice mezi fotokluby, které každou fotografii ohodnotí a výsledek se na konci cirkulace vyhodnotí a určí se pořadí klubů i jednotlivců. Zástupci fotoklubů se pak setkávají na závěrečných výstavách nejlépe ohodnocených fotografií. Náš fotoklub se účastní v současné době dvou mapových okruhů: Mapový okruh  Vysočina a Moravskoslezký mapový okruh. Pravidelně se umisťuje na předních pozicích, což svědčí nejen o vysoké úrovni fotografické tvorby, ale zároveň přispívá ke zvyšování zájmu o fotografování u všech jeho členů.

Samozřejmě jdeme s dobou a máme svoje webové a Facebookové stránky, na kterých se každý může přesvědčit o naší činnosti.

Život fotoklubu je poměrně bohatý, společný koníček stmeluje kolektiv, který je důležitý pro zájmovou činnost, neboť je určitě nezpochybnitelné, že ačkoliv vlastní fotografování je převážně záležitostí jednotlivce, prohlížení a hodnocení snímků má ten „správný říz“ až ve skupině a v dobrém kolektivu.

Fotoklub Znojmo nezapomíná na propagaci města Znojma, jehož jméno má nejen ve svém názvu, ale taktéž jej uvádí na všech hromadných setkáních s fotokluby z ostatních regionů naší republiky či na klubových výstavách. Město Znojmo v činnosti Fotoklubu Znojmo tak získává sice malou, ale viditelnou prezentaci prakticky v celé ČR.

Do fotoklubu se mohou přihlásit nebo jen přijít podívat všichni, které fotografie nějakým způsobem chytla za srdce a chtějí své snímky ukázat v kolektivu, jenž se bude určitě dívat na přinesené fotografie z pohledu aktivního fotografa, který také začínal nebo chtěl předvést své obrázky jiným.

Fotoklub Znojmo

ARCHIV GALERIE VÝSTAV