Kulturní akce 2017

vybírejte zde nebo pod odkazem AKCE

Pořadatel: Národní památkový ústav ÚPS Kroměříž, Státní hrad Bítov

Bítov 671 07, pošta Uherčice               

tel. +420 515294736, +420 515294622

e-mail: bitov@npu.czwww.hradbitov.cz , www.npu.cz,

1.   MEZINÁRODNÍ DEN PAMÁTEK A SÍDEL Ve dnech 22. a 23. dubna 2017 nabídneme návštěvníkům zdarma prohlídku břitové věže s hladomornou a mučírnou bez průvodce zdarma. Věž bude otevřena od 10,00 do 15,00 hodin. V tyto dny bude také kruh č. IV. „Vstup do hradu“ – prohlídka nádvoří, velké hradní zahrady, kaple (bez průvodce) – ZDARMA.

2.     HRAD S VŮNÍ  VELIKONOC   14. – 17. 4. 2017                                 Návštěvníci uvidí velikonočně vyzdobené interiéry hraduprohlídkou ukončenou v hradní kuchyni, kde v sobotu a neděli 15. – 16. 4. bude presentována příprava pokrmů staročeské kuchyně.  Návštěvníci uvidí, jak se zde vařilo na starém kachlovém sporáku a na otevřeném ohni v krbu. Některé pokrmy bude možné ochutnat.

3.     PROTI PROUDU ČASU NA ŽELETAVCE A DYJI  1. 5. - 30. 9. 2017  Výstava mapuje historické a současné stavby od soutoku řeky Želetavky s Dyjí po Vranovskou přehradu. Starou vesnici Bítov a stavbu nového Bítova, hrad Cornštejn, zámek Vranov nad Dyjí a Vranovskou přehradu. Vstupné je zahrnuto ve vstupném na okruh č. I. až IV. v otevírací době hradu.  

4.      REFLEXIONEN - VÝSTAVA  OTAKARA A LENKY BABŮREK  1. 5. - 30. 9. 2017 v divadelním sále hradu. Lenka Baburek – obrazy, asambláže. Otakar M. Baburek grafická fotografie, estetická interpretace skutečnosti. . Vstupné je zahrnuto ve vstupném na okruh č. I. až IV. v otevírací době hradu.

5.      HISTORICKÁ LUKOSTŘELBA od 1. 7. - 31. 8. 2017                                  Dospělí i děti si mohou na I. nádvoří hradu vyzkoušet střelbu z luků a kuší do terčů pod vedením zkušených střelců. Zajišťuje firma Soňa Havlíčková, Louny.

6.     HISTORICKÁ HUDBA –  červenec a srpen 2017                                           V tanečním sále, při prohlídkách I. okruhu vystoupí soubory studentů uměleckých škol: SRPDŠ při ZUŠ Bílovec a ZUŠ Pavla Křížkovského „Scholastici Musici“ z Brna. Svojí dobovou hudbou návštěvníkům zpříjemní návštěvu hradního paláce.

7.   OSADNÍCI NOVÉ FRANCIE NA BÍTOVĚ – 5. 7. - 8. 7. 2017.                  Skupina historického šermu BUHURT uspořádá v hradní zahradě soutěže v duchu historie. Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet vrhání seker na cíl, střelbu z luku na divočáka, pytlíkovou střelnici, házení oštěpem na bizona, K vidění bude také dobové ležení francouzských vojáků. Soutěže od 10,00 do 15,00 hodin.

8.   NOČNÍ PROHLÍDKY "HRABĚ MONTE CHRRISTO" 26.-27. 7. 2017 A "O KORUNU A LÁSKU" - 9. – 10. 8. 2017 Adaptace románů A. Dumase. Se svým divadelním a šermířským představením vystupuje v interiérech hradu divadelní a šermířská společnost EXULIS z Brna. Láska rytíře de Bussy a krásné Diany paní z Monsoreau. Intriky, souboje a kontakt s diváky návštěvníky jistě zaujmou. Začátky vždy v 19.00, 20.00, 21.00 a ve 22.00 hodin. Vstupenky je třeba si zarezervovat na tel. 515294622, mobil 728844102.

9.      HRADNÍ  KAPROBRANÍ - šestý ročník akce uzavírající hradní sezonu 30. 9. - 1. 10. 2017. V neděli si mohou děti v doprovodu rodičů vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka. Dva největší úlovky budou odměněny cenami. Při absolvování prohlídky paláce pak návštěvníci po oba dny ochutnají vybrané pochoutky prostého i šlechtického stavu na téma rybích pokrmů v naší historické hradní kuchyni. Vstupenky je možné si rezervovat. V sobotu poslední prohlídka v 16,00 a v neděli začíná v 15,00 hodin. V hradní zahradě po oba dny vystoupí vždy v 11,30 ve 13,00 a 14,30 hodin skupina historického šermu BUHURT se scénkou Preceptor a také ochutnávka staročeských placek. Vstupné dobrovolné.

10.          HRADNÍ POUŤ - XXV. ročník tradiční hradní akce – bohatý program 12. – 13. srpna 2017.                                                                                      Sobota: historický jarmark (šperky, keramika, dřevěné hračky, kovář, trdelník a další), Komedianti na káře vystoupí se svými pohádkami Cirkus (11,00 hod.), Svojanská pohádka (14,00 hod.) a žonglérskou dílnou (16,00 hod.). Vstupné na program je zdarma a je zahrnuto v ceně všech prohlídkových okruhů.

Neděle: historický jarmark, církevní pouť od hradní studánky (sraz 10.45 hod.) s průvodem před hradní kapli, kde proběhne mše svatá a po ní adorace bítovské smírčí Madony (r. 1346) uvnitř kaple. Komedianti na káře vystoupí se svojí žonglérskou dílnou (11,00 hod.) na parkánové zahradě se vstupem přes padací most a dále s pohádkami Cirkus (14,00 hod.) a Svojanská pohádka (16,00 hod.) na hlavním nádvoří. Vstupné na program je zdarma.

V neděli bude okruh č. II. „Vstup do hradu“ – ZDARMA (vstup na jarmark, divadelní představení, prohlídka obou výstav, kaple, zahrady a expozice hradního pivovaru).

11.     DNY EVROPSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ – 16. – 17. 9. 2017, pro návštěvníky je připraven vstup ZDARMA na:  II. prohlídkový okruh "Vstup do hradu" (prohlídka obou výstav, kaple, zahrady, nádvoří a expozici hradního pivovaru). Dále zdarma vstup na I. prohlídkový okruh pro organizované výpravy mládeže od 20 osob a pro děti do 15 let. Zdarma prohlídka IV. okruhu Hladomorna, mučírna, vězení bez průvodce.

12.      VÁNOČNÍ PROHLÍDKY v období adventu o víkendu 9. a 10. 12. 2017 od 10.00 do 15.00 hod. Začátek prohlídek každých 20 minut.  Návštěvníky čeká vánočně vyzdobený hrad ve vybraných interiérech v I. patře paláce. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé občerstvení. Posezení u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán Vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty. Návštěvníci se mohou nechat inspirovat vánoční výzdobou.                                                                                                           K poslechu zazní zpívání vánočních písní a koled v hradní kapli po oba dny vždy v 11,00 a v 13,00 hodin.

Změna programu vyhrazena. Sledujte www.hradbitov.cz


Pozvánka:

Od 1. července 2017 otevíráme vůbec poprvé v historii hradu prostory bítovského hradního pivovaru. Jsme prvním hradem v republice ve správě Národního památkového ústavu, který prostory, kde šlechta vařila pivo presentuje. Návštěvníky seznámíme s historií vaření piva v českých zemích i ve světě. Prohlédnou si prostory hradního pivovaru včetně jejich popisu a historie. Podívají se na na půdu, kde se skladoval ječmen, do sladovny, využívané k přípravě sladu (hvozd, humno, máčírna). Unikátní jsou také ležácké sklepy s chladírnou v hradním sklepení, kde pivo zrálo v dřevěných sudech a historická hospoda.

Hradní pivovar jsme zařadili do II. prohlídkového okruhu „Vstup do hradu“ individuální prohlídka bez průvodce. Prohlídka je zahrnuta i v ceně prohlídkových okruhů I, III a IV. Nově zde bude také začleněna prohlídka hladomorny a mučírny v břitové věži – bez průvodce a výkladu v období květen, červen, září.


V červenci a srpnu jsou v doprovodu průvodce opět otevřeny speciální prohlídkové okruhy:

1.            Hradní vězení, hladomorna, mučírna – návštěvníci se seznámí s útrpným právem a na vlastní kůži si mohou vyzkoušet některé mučicí nástroje (palečnice, španělská bota, skřipec, kláda, pás cudnosti a další).

2.            Bítovská zbrojnice – dřevcové, chladné a palné zbraně, zbroje, orientální zbraně vše z období 15. – 19. století. Zbrojnice byla založena rodem Zrinských. Rod Jankovských z Vlašimi, majitelé hradu v 17. století sbírku postupně rozšířil a doplnil o mnohé unikáty. Je otevřena od roku 2003 po 33. letech uzavření.

Prohlídku zbrojnice si lze objednat i mimo prázdninové měsíce pro skupiny od 10 osob.